9 نوع حرکت طبیعی جنین که موجب نگرانی مادر می‌شود

 

نگرانی‌های مادر، از حرکات جنین

چرا با شروع بارداری، نگرانی مادر از حرکات جنین شروع می‌شود؟

از زمانی که مادر، حرکات جنین ، را احساس می‌کند، بیشتر اتفاق  بارداری خود را، می‌پذیرد.‌ بیشتر باور می‌کند که باردار است و بیشتر، احساس مادر شدن را، با تمام وجود خود، درک می‌کند. این احساس، ارتباط مادر را با جنین و حتی با همسر، تقویت می‌کند. معمولا این احساس، برای مادر خوشایند است و نوید مادر شدن را به او، هدیه می‌کند. و با یک احساس توام با رضایت و خودشیفتگی، همراه است.

همین علامت ها و احساسات خوب، ممکن است بعد از مدتی به نگرانی‌های او تبدیل شود.

 

لازم است مادر یکسری اطلاعات پایه را از حرکات جنین بداند مثلا لازم است بداند ،                                                                                                   

حرکات جنین به طور طبیعی از هفته 7 تا 8 بارداری شروع می‌شود ولی این حرکات در این زمان، فقط  با سونوگرافی قابل مشاهده است. و مادر آن‌را، متوجه نمی‌شود.  مادرانی که بارداری اولشان است، این حرکات را در 18 تا 20، نهایت 22 هفتگی، تجربه و احساس می‌کنند. مادرانی که قبلا بچه دار شده اند، خیلی سریع تر و بهتر از مادرانی که برای بار اول باردار شده اند، می توانند لگد زدن جنین و تکان های جنین را احساس کنند، حدودا در 16 هفتگی

معمولا ، مادران، اولین حرکات جنین را  به حرکاتی شبیه به حرکت ماهی، یا بال زدن پروانه، توصیف می‌کنند.

در کل، در اوایل بارداری، حرکات جنین، پرش‌هایی ملایم و نرم هستند که تشخیص آنها، کمی،  مشکل است. اما با پیشرفت بارداری،این حرکات،  مشخص‌تر می‌شوند.

 

نگرانی‌های مادر از حرکات جنین

 

 1. حرکاتی که مادران در هفته های اول بارداری (قبل از 16 و 18 ) احساس می‌کنند، حرکات جنین نیست . بلکه، حرکات دودی روده است و آنان به اشتباه، این حرکات را به حساب حرکات جنین می‌آورند. این امر باعث می‌شود اگر روزی مادر،  این حرکات را احساس نکرد،  نگران سلامتی جنین خود، ‌شود.
 2. در اوایل بارداری، حرکات جنین، کوتاه و متناوب است و فاصله‌ی آنها، ممکن است زیاد باشد ، یعنی یک روز مادر حرکات را احساس کند و بعد چند روز،هیچ حرکتی را احساس نکند.
 3. حرکاتی شبیه به سکسکه جنین  که پشت سر هم و لرزشی است
 4. کم شدن حرکات جنین، بعد از 32 هفته، که به دلیل کم شدن حجم مایع آمنیوتیک است.
 5. کم شد حرکات جنین در ماههای آخر به دلیل کم شدن جای او. در این حالت، حرکات چرخشی جنین کم‌تر شده و بیشتر دست و پای خود را حرکت می‌دهد
 6. مقایسه کردن حرکت جنین خود با جنین دیگران. حرکت هر جنینی باید نسبت به خودش سنجیده شود، برخی جنین‌ها کلا پرتحرک هستند و برخی کم‌تحرک
 7. کم احساس شدن حرکات جنین در مادران چاق. مادران چاق که چربی دور شکم‌شان، زیاد است، کمتر و سخت‌تر، متوجه حرکات جنین می‌شوند.
 8. کم احساس شدن حرکت جنین، وقتی که جفت در جلوی رحم، قرار دارد. وقتی جفت به جلوی رحم مادر متصل است، عملکردی مانند بالش بین مادر و جنین دارد.و ممکن است مادر، حرکات را ضعیف‌‌ تر، احساس کند.
 9. حرکات کم جنین در جنس دختر

معمولا این موارد، موجب نگرانی مادر می‌شود. ولی باید گفت، همه‌ی این‌ها، طبیعی است  و جای هیچ نگرانی نمی‌باشد..

هر حاملگی خصوصیات خاص خودش را دارد و حرکات جنین مخصوص به خود را هم دارد.

پس سعی کنید حاملگی های خود را با دفعات قبلی یا با دیگران مقایسه نکنید, چرا که عوامل زیادی روی فعالیت جنین اثر می‌گذارند.

 

توصیه هایی برای بهتر احساس کردن حرکات جنین
 • بعد از غذا یا بعد از انجام تمرینات ورزشی در حالت نشسته به پشت تکیه بدهید و در یک وضعیت راحت قرار بگیرید و به حرکات، توجه کنید یا حتی برای درک بهتر، دست خود را روی شکم قرار داده و به حرکات، توجه کنید..
 • یک خوراکی شیرین، بخورید و به پهلوی چپ دراز بکشید و به حرکات ،توجه کنید( دستتان را روی شکم بگذارید).  خوابیدن به سمت چپ، گردش خون را به سمت جنین افزایش می‌دهد و در نتیجه جنین جنبش بیشتری خواهد داشت. سه تا چهار، حرکت، باید در یک سساعت، احساس شود.
 • در ماه‌های بالای بارداری، جنین به واکنشهای صدای بلند و نور محیط هم، واکنش نشان می‌دهند. و ممکن است، حرکاتشان بیشتر ‌شود.

هر کودکی برای خودش زمان هایی برای بیداری، خوابیدن و بازی کردن دارد. ولی فعالیت جنین پس از زمان صرف غذای مادر، ورزش یا فعالیت او، و یا در پاسخ به عوامل محیطی مثل صدا های بلند، بیشتر است

از عوامل کاهش دهنده حرکت جنین

 

 • داروهای مسکن قوی و همچنین داروهای بی‌حسی از آنجایی که وارد سیستم گردش خون جنین می‌شود، باعث کاهش حرکات می‌شود.
 • الکل و سیگار می‌تواند بر روی حرکات تاثیر منفی بگذارد. د
 • به صورت بسیار نادر زمانی که جنین مبتلا به بیماری‌های سیستم عصب و عضله باشد، حرکات کاهش پیدا می‌کند.
 • کاهش حجم مایع آمنیون