دیابت بارداری

دیابت بارداری

دیابت بارداری

دیابت بارداری به بیماری گفته می‌شود که اولین بار در دوران بارداری، بروز کرده باشد.

از آن‌جا که در 4 درصد بارداری‌ها، دیده می‌شود، دارای اهمیت بوده و نیاز به بررسی‌ و آزمایشات، به‌موقع می‌باشد.

آن‌چه که شما، می‌خواهید بدانید این است که:

آیا امکانش هست، مادری که قبلا دیابت نداشته، در بارداری، دچار دیابت بارداری  شود؟

بله، به دلیل تغییرات هورمونی در این دوران و زمینه ژنتیکی مادر، این دو عامل، دست به‌دست هم داده و مادر را مستعد این بیماری می‌کند.

مسلما نوع رژیم مادر و عادت بد غذایی و علاقه به غذاهای شیرین، به این شرایط، دامن می‌زند.

غذاهای شیرین
غذاهای شیرین

چه شرایطی در مادر، شانس ابتلا به دیابت بارداری را بیشتر می‌کند؟

این بیماری در افراد چاق، افراد با سابقه فامیلیِ دیابت و افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک، بیشتر دیده می‌شود. پس نیاز است تا مادران باردار با این سه مشخصه، بیشتر در مصرف مواد قندی، احتیاط کنند و آزمایشات و مراقبت‌های دوران بارداری را جدی بگیرند.

علایم دیابت بارداری چیست؟

اغلب مادرانی که دچار دیابت بارداری می‌شوند، هیچ علامتی ندارند. به‌همین علت، نیاز است تا به مراقبت‌های  بارداری، اهمیت داده و

آزمایشات آن را جدی بگیرند.

ازمایش خون جهت تشخیص دیابت بارداری

دیابت بارداری در چه ماهی از بارداری، بروز می‌کند؟

این بیماری در هفته‌های 24 تا 28 بارداری، در صورت نقص در ترشح انسولین در بدن مادر، بروز می‌کند.

پس در این فاصله زمانی، حتما برای مراقبت و درخواست آزمایش به پزشک خود مراجعه کنید.

علت دیابت بارداری چیست؟

در دوران بارداری، هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که موجب انتقال موادغذایی به جنین می‌شوند.

در مقابل، یکسری از هورمون‌ها هم مراقب هستند تا قند خون مادر افت نکند. یعنی مانع عملکرد انسولین(‌هورمون کاهش دهندهِِِِِِِ قند خون)، می‌شوند.

اگر در این دوران، بدن نتواند به اندازهِ کافی اسولین ترشح کند، تا قند خون مادر را تنظیم کند، میزان قند در خون مادر بالا می‌رود و مادر دچار دیابت بارداری، می‌شود.

آیا دیابت بارداری، علاوه بر مادر، برای جنین نیز خطرناک است؟

بله،  در اوایل بارداری، دیابت مادر می‌تواند منجر به بروز نقص‌های مادرزادی و افزایش خطر سقط جنین گردد. بسیاری از نواقص مادرزادی، اثرات نامطلوبی را بر ارگان‌های مهم بدن مانند مغز و قلب دارند.

در طی سه‌ماهه دوم و سوم بارداری، دیابت مادر می‌تواند منجر به تغذیه و رشد زیاد از حد کودک گردد. داشتن نوزاد بزرگ و با وزن بالا، زایمان را سخت‌تر و یا شرایط را برای سزارین، فراهم میکند.

جنین درشت حاصل دیابت بارداری
جنین درشت

از طرف دیگر، وقتی جنین بیش از حد تغذیه شود و به دنبال آن، سطح انسولینِ خونش، افزایش یابد، پس از زایمان، احتمال افت شدید قند خون در نوزاد وجود دارد، زیرا دیگر آن مقادیر بالای قند را از خون مادر دریافت نمی‌کند.که این حالت، ممکن است موجب تشنج نوزاد گردد.

آیا دیابت بارداری، قابل پیشگیری است؟

بله، دیابت بارداری، به‌سادگی با محدود کردنِ مصرف قندها و ترکیبات آن‌ها مثل قند و شکر، مربا، شربت، شکلات، شیرینی (و در صورت مساعد بودن شرایط مادر برای ابتلا به دیابت)، محدود کردن نان و برنج ، ماکارونی و سیب زمینی، قابل کنترل و پیشگیری می‌باشد.

و دومین توصیه مهم اینکه، ورزش و پیاده روی را جزو برنامه‌های جدی روزانه خود قرار دهند.

چگونه متوجه شویم، دچار دیابت بارداری شده ایم؟

همان‌طور که قبلا گفته شد، ممکن است دیابت بارداری علامتی نداشته باشد و فقط با آزمایش و تست قند خون مشخص شود. البته ممکن است مادر با علایمی مثل پرنوشی(زیاد آب خوردن) و پر ادراری یا تکرر ادرار، نیز مراجعه کند.

راه‌های درمان دیابت بارداری چیست؟

در صورتی که دیابت مادر، شدید نباشد، با حذف کردن مصرف قند و شکر و ترکیبات آن مثل مربا و شیرینی و شکلات و…. ومحدود کردن مصرف نان و برنج، ماکارونی و سیب زمینی و انجام پیاده روی و ورزش، قابل درمان می‌باشد.

توصیه ورزش و پیاده روی برای درمان دیابت بارداری